Akin egy kevés felesleg is van, eltöprengett már rajta, hogy miért nem tudja azt leadni, amikor tényleg mindent megpróbált már. Íme egy pár magyarázat.

  Egyszerűen nem ismeritek a test működését.

  Ebbe most mélyebben belemegyek, mert nagyon érdekes. Több sebből vérzik az egész téma, mivel sok tényező van és mindenki ész nélkül koplal vagy vár csodát a fellelhető diétáktól. Ehhez hozzájön a mozgás faktor. Vannak a gyúrósok, a kocogók, a sétások és a kanapélakók, akik mind egyszerűen fogyni akarnak, vagy esetleg mellette egy kis izmot építeni és követnek egy szerintük jó étrendet.

  Miért nem jó ezt csinálni?

  Először is mert mindenki más. Amikor étrendet állítok össze, szükségem van pár adatra.

  Hány éves vagy?

  14? 20? 36? Esetleg, 60? Nem mindegy. Minden kornak megvan a sajátossága, megvan az anyagcseréjének sebessége, a(z) (izom)növekedés és a fogyás ideális mértéke is, és ez nem vicc. A legtöbb embernek irracionális céljai vannak a testével kapcsolatban, irreális idő alatt. Fel kell fogni, hogy a test nem egy számítógép, hogy benyomjuk a Ctrl+Alt+Del-t és újrakezdjük. Fel kell mérni a "károkat" és a fokozatosság elve alapján felépíteni egy tervet, amit az adott személy tartani tud és akar is. Aztán..

  Hány kiló és centi?

  A magasságunkhoz tartozik egy ideális testsúly, ami nőknél testmagasság mínusz 110, a féfriaknál testmagasság mínusz 100-ban szoktak megadni. Természetesen ez csak az átlag.

  Ami ennél 100.000-szer fontosabb, hogy ebből a kilóból mennyi az izom?! Itt egy kép hogy megértsétek:

 A képen a "zsírosabb" bal - 63 kg, majd a jobb oldalon az izmos – 64kg.

  Szerintetek, ki ehet többet, hogyha csak megtartani szeretné a súlyát? Egyétrelműen az izmosabb. A baloldali képen a hölgy testzsírja kb 24-25% a jobboldalin pedig kb 20%. Annyival több izom van rajta, hogy kb 200-300 kalóriával ehet többet a már megizmosodott hölgy, ami egy fél étkezést jelent pluszban.

  Miért?

  Azért mert az izomnak sokkal több energiára van szüksége ahhoz, hogy fentartsa "magát". A biztonság kedvéért itt egy másik példa:

  Képzeljünk el egy 100 kilós embert, aki azt olvassa, hogy a vele egy súlyú és egy magas testépítő napi 3800-4000 kalóriát eszik. Hogy megörül?! :D És egyben elbizonytalanodik, mivel rájön, hogy ő kevesebbet eszik. De akkor miért néz ki úgy, mint egy tele... búvárruha? Mert míg a testépítőn 88kg izom van, addig rajta jó ha 50kg és ez brutális kalóriaigény különbséget jelent. 

  Tehát, aki a súlya alapján, hasraütés szerűen elkezd egy étrendet, az lehet, hogy hatalmas hibát vét és a mérleg sem fogja neked megmondani, hogy mennyit kellene enned.. A következő:

  Mennyit mozogsz?

  Szintén egy olyan kérdés, amire a legtöbben nem tudják a választ és vagy erősen túlgondolják az elromlott lift miatti lekocogást a 2. emeletről. Úgyhogy tényleg szőrszálhasogatóan ki kell kérdezni az embereket.

  A mozgás mennyisége és milyensége is fontos. Az is, hogy milyen munkát végzel és mennyit kell gondolkoznod közben. (A gondolkodás is éget kalóriát, természetesen nem mérhető össze egy matek feladvány a guggolással, de azért valamannyit ténylegesen eléget.)

  Az első kérdés tehát a munka, utána jön, hogy hány lépést teszel meg egy nap, túrázol, kocogsz-e, biciklizel, focizol-e a haverokkal hétvégén, és hogy jársz e edzőterembe. Ha igen hányszor, milyen súlyokkal, milyen intenzitással edzel, mióta. Crossfit? Testépítés? Jóga? Ezeknek a kombinációja? Vagy inkább sorozatot nézel begubózva az ágyadon? Nem mindegy.

  Áhhh.. nagyon nehéz.. Mindezeket muszáj tudni, ahhoz, hogy valakinek egy személyre szabott étrendet tudjak készíteni. Szóval, aki azt hitte ez egyszerű, azt el kell szomorítsam ismét. Nem az.

  És még akkor a kajáról nem beszéltem egy szót sem.

  Az izomtömeg mértékéhez és a célhoz képest be kell állítani a fehérje mennyiséget, mert magától nem fog izom születni. És a zsírpárnák sem olvadnak le csettintésre senkiről.

  Mi a prioritásod?

  Erősödni szeretél és gyorsan izmot építeni? Minden mindegy csak add le a felesleged? A kettőt egyszerre szeretnéd?

  Az első kettő viszonylag gyorsan kb 3 hónap alatt elég komoly eredményeket lehet elérni, ha tényleg semmi nem számít, de én egyiket sem szoktam ajánlani. A testkompozició váltás pedig egy hosszú folyamat, de aki már tudja, hogy ez egy "életforma" és nem egy diéta, annak ezt el kell fogadni.

  Vissza a kajára

  Szóval, már tudjuk hogy mennyi fehérjére van szükséged. De miket szeretsz, mik azok, amit kizárt dolog, hogy megeszel? Van-e ételallergiád, intoleranciád? (Laktóz, glutén.. stb.) Vega vagy? Esetleg vegán? Paleo étkezés híve vagy? Vagy nem vagy hajlandó lemondani a heti egyszeri Csülök Pékné módra vacsiról?

  Ezt mind mind figyelembe kell vennem. Különben nem lesz az étrended élhető, szerethető, olyan, amit életed végéig tartani tudsz mosolyogva, mindenféle megerőltetés nélkül! Mert a cél ez lenne! :)

  Remélem érződik mostmár, hogy nem is olyan egyszerű ez az egész, ha az ember hosszútávon egészséges és fitt szeretne lenni. De szerencsére nem lehetetlen!

  Ha felkeltettem az érdeklődést akkor:

  Étrend tervezés és edzésterv info: bonsensofficial@gmail.com

  A Facebook csoport még mindig várja az érdekdlődőket: Bonsens's Official

  Követhettek Instagramon: bonsensofficial

  Szép napot!

 

  Bonsens