Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A kalóriaszámolás rejtelmei

  Kalóriát számolgatni könnyű. Bepötyögjük a telefonunkba, hogy miket eszünk és az összeszámolja nekünk, hány kalóriát ettünk meg. Amennyiben CSAK a fogyás a célunk, akkor akár azt is mondhatom, hogy végeztünk. De mi van akkor, ha szeretnél egészséges is lenni? Tudunk-e úgy egészségesen enni, hogy mondjuuuuk.. nem mondunk le a kedvenc kajáínkról..? Igen!

  A "Szent Háromság" fogalmával már megismerkedhettetek az előző részben és azt is megbeszéltük, hogyan tudjátok kiszámolni, hogy nektek hány kalóriára van szükségetek naponta. Most pedig kivesézzük, hogyan és mire kell figyelni, amikor étrendet készítünk és milyen arányokban kell felosztanunk a napi kalóriabevitünkben a fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat.

  Első körben szerintem a legjobb, ha tisztában leszünk a saját szokásainkkal, mert ennek megfigyelése után tudunk kiindulni és rájönni mit is csinálunk rosszul. Szóval, ha most kezdeném, akkor az első hetet beáldoznám arra, hogy megfigyeljem miket és mennyit eszek. Most valószínű kigubbadt pár embernek a szeme! :D Kíváncsi vagyok, ki meri végigcsinálni a hetet! A tippem szerint, aki még sosem mérte le mennyit eszik, azt valószínű sokkolni fogja.

  De!

  Ne ijedjetek meg, ha brutális számok jönnek ki, nyugodtan nassoljatok és egyetek teljesen "normálisan", hogy tudjátok mivel álltok szemben és ha megvan az egy hét, akkor átlagoljátok ki, hogy mennyi kalóriát ettetek meg naponta és nézzétek meg ehhez képest mit számoltatok ki magatoknak a táblázat segítségével. (Ne felejtsétek el bevinni az üdítőket, gyümölcsleveket sem, mert azok többszáz kalóriával járulnak hozzá a napi bevitelhez!!) Amennyiben nagy az eltérés a két adat között, meg is van a ludas.. Ha viszont a kalóriák nem eget rengetően térnek el, akkor máshol lehet a kutya elásva.

  Az kalóriaszámoló applikáció általában ad egy átlagos felosztást a makronutriensek (kesőbbiekben makrók, ezek a fehérje, szénhidrát, zsír – a szerk.) között és ehhez képest kell megfigyelnünk, hogy mi miből, mennyit eszünk.

  Általában az emberek szénhidrátbevitele rendben van, majd a fehérje jön, ami kevesebb, mint az ajánlott és a zsír az, ami brutálisan sok. Hogy miért? Ezért... 

  Nálam is ez volt a probléma. Amikor először kiszámoltam mennyit eszek és hogyan oszlanak el a makrók, úgy hogy meggyőződésem volt, hogy ultraegészségesen eszek, kiderült, hogy a szénhidrát pont jó, a fehérje is, viszont a ZSÍR!! Az majdnem a háromszorosa volt az ajánlottnak, amit már igazából újraértékeltem, mert ez sem a világ vége, mivel a lényeg a fehérjebevitelben van. Viszont jó volt látni, hogy saját kútfőből, "érzésre" miket eszek és tanulságos volt.

  Amit mindenek előtt jó tudni, hogy: 1g fehérje - 4kcal

                                                          1g szénhidrát - 4kcal

                                                          1g zsír - 9kcal

  Az egészséges étrend fehérjeközpontú. Jelen esetben nem számít, hogy állati vagy növényi fehérjékről beszélünk, mivel fehérjében lévő aminósavak segítenek megtartani az izomszöveteinket és építeni azokat. Nem, nem létfontosságú, hogy óriási izomzatunk legyen, viszont azt érdemes tudni, hogy minél több izmunk van, annál többet ehetünk, mert annál több energiára van szükségünk és minél több izmunk van, annál könnyebben égetjük el a felesleges zsírt is a kis testünkről.

  A mai tudomány állása szerint 1,62g/tkg (testtömeg-kilogramm) az a mennyiség, ami mellett már izmot is tudunk építni. Ez azt jelenti, hogy egy 70kg-os ember napi fehérjebevitele:

  70 x 1,62 = 113,4g fehérje

  Az mennyi??

  Egy étkezésre általában 150 – 250g húst eszünk meg és ha nem zsíros húsokat veszünk figyelembe, akkor átlagban 20g fehérjével számolhatunk 100g húsban. Tehát ha 200g húst eszünk, akkor megközelítőleg 40g fehérjét viszünk be, ami első ránézésre félelmetes lehet, mert "Ki a fene eszik meg legkevesebb fél kiló húst egy nap??". De itt nem számoltunk csak egyetlen étkezés egyetlen összetevőjével. Ha hozzáadjuk mondjuk a köretet, tejfölt, sajtot..stb, akkor máris láthatjuk, hogy egyáltalán nem kell megfeszülni, hogy a nap végére meglegyen.

  Vegetáriánusoknak és vegánoknak már lehet jobban oda kell figyelniük, ha étrendkiegészítő (pl. vegán fehérjepor) nélkül akarják bevinni a napi fehérjét, de annyira ezzel nem vagyok képben, mert nem próbáltam még egyiket se. Ha valakinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata, akkor nyugodtan írjon egy e-mail a bonsensofficial@gmail.com -ra és belevágom a gondolatait a soron következő egyik cikkbe! :)

  Szóval meglennénk a fehérjével és jelentem, ez a következő szint, amit ha valaki elér, akkor már legalább 50%-kal közelebb került a céljához, mint akik "csak" a kalóriát akarják számolni!! Igazából azon felül minden extra, viszont ezek a dolgok alapjaiban finomítanak az út egyenességén és az egészségünkön is, ezátal a diétánkra rászánt figyelem mértéke, az egészségünk mértéke lesz!

  Mehetünk tovább..

  A szénhidrát és zsír tekintetében nincsenek aranyszabályok. Ezek egyénenként változtathatók attól függően, hogy kinek hogy reagál a szervezete. Van akinek "jobban szereti" a teste a szénhidrátot, van akinek a zsírokra reagál jobban. Nekem jobban bejött a több szénhidrát (kb. 300g/nap) és a kevesebb zsír (kb. 60g/nap). Ez persze nem törvényszerű. Viszont, aki komolyan eddz, annak szüksége lesz energiára és így sok szénhidrátra. Ettől függetlenül lehet, hogy valaki 200g szénhidrát és 120g zsír mellett tudja ugyanazt a szintet hozni, ezért mondtam, hogy ezt embere válogatja. Próbáljátok ki magatoknak 2-3 hétig egyiket és másikat is, hogy nektek melyik jön be és melyikkel tudjátok jobban tartani a "szabályokat". Ami nagyon fontos, hogy NE menjünk le zsírban a napi összkalória 15-20%-ánál, mert az már negatívan befolyásolja a hormonháztartást!

  Ezzel be is fejezem ezt a rész, mert elég száraz lett szerintem. Nem kell megijedni, nem már sok idegen kifejezés, mint makrók, vagy aminósav.. Csak elvétve. :)

  A következő részben rámegyünk jobban arra, hogy milyen fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat érdemes fogyasztani és melyeket kell távolról kerülni és beszélni fogunk arról, hogy két-két hasonló étel között milyen orbitális különbségek lehetnek, amik dönthetnek hízásról és fogyásról!

  Ha tetszett a cikk, és szeretnél egy interaktívabb felületen a témával kapcsolatban több információt kapni, akkor várunk sok szeretettel a Bonsens's Official Facebook csoportban és követhetsz az Instagramon is!

  További szép napot!

  Bonsens

 

0 Tovább

Hogyan kezdjünk el fogyni?

Ti is kiszámoltátok már, hogy mennyi kalóriára van szükségetek a célotok eléréséhez? Ha nem, akkor az előző cikkben megtaláljátok a módját! Ha pedig túl vagytok rajta és már alig vártátok, hogy folytassuk, akkor üdvözöllek Titeket! :)

  Az újaknak mondanám, hogy jelenleg életmódot váltunk és az egyetlen hiteles és jól működő diétás rendszerrel próbálom megismertetni az embereket. Ez a kalóriaszámolásra épülő diéta, a Flexible-dieting.

  Miért jó ez neked?

  Mert ebben a diétában nincs szükséged arra, hogy elhagyj olyan dolgokat, amiket szeretsz, nem kell koplalnod és semmi ilyesmi. Az egyetlen dolog, amire figyelni kell az Energia-egyensúly. Ez azt jelenti, hogy ha meg szeretnéd tartani a súlyodat, akkor annyi energiát (ételt) kell enned, amennyit elégetsz a nap során. Ha pedig fogyni szeretnél, akkor ennél értelemszerűen kevesebbet.

fogyás kalóriadeficit energiaegyensúly

  Gondolom megfogalmazódott benned, hogy: "Nekem mennyi kalóriára van szükségem?" - Mint azt fent írtam, ehhez az előző cikkben találjátok az infót egy szuper táblázattal, aminek alapján nem egész 20mp alatt ki tudjátok ezt számolni!

  Ha mindenki megvan akkor visszakanyarodunk a mostani témánkhoz :)

  Egy gyorstalpalóval fogjuk kezdeni.. Mire van szükségem ahhoz, hogy el tudjam kezdeni a kalória számlálást?

1db konyhai mérleg

1db kalória számoló applikációra (van jópár, biztos megtaláljátok őket)

1db szobai mérleg

  ..és az elején türelem. Igen, ez lehet, hogy néhány embernél kiveri a biztosítékot, de ha valaki azt gondolta, hogy "ingyen" kap egészséges étrendet, mindenféle áldozat nélkül, akkor el kell őket keserítsem. Ilyenkor gondoljatok arra, hogy melyik diétában fér bele egy palacsinta, vagy jó csülök.. Ugye-ugye... :D

fogyás kalóriadeficit energiaegyensúly

  Mire használjam ezeket az eszközöket?

  Az alapok egyszerűek. A konyhai mérleggel lemérjük mit eszünk. - Mindent? -  Igen, mindent.. És ezt mindet bevisszük az applikációnkba, ami kiszámolja nekünk azonnal, hogy mennyit is ettünk. Imádom az applikációt, mert MINDEN benne van. A 95%-a megtalálható az élelmiszereknek, amiket használunk és elég ha a vonalkódot beolvassuk a telefonnal, kiválasztjuk, hogy hány grammot szeretnénk megenni és már kész is vagyunk. (Ezúton szeretném megköszönni az úttörőknek, akik bevitték a rendszerekbe azt a tömérdek kaját, nekem nem lett volna ehhez türelmem! Köszönjük!)

 Példaképp a reggelim: Tojás – 7db (53g) – 532kcal

                                      Teljeskiőrlésű Toastkenyér - 75g (3szelet) – 191kcal

                                       Paradicsom – 60g – 11kcal

                                       Összesen: 734kcal       ...ennyi!  :)

  Eleinte bosszantó, sőt agyvérzés közeli állapotot is előidézhet, tudom, de a "szépségért" meg kell küzdeni! És ha szerencsés vagy, akkor Te az a fajta vagy, aki szinte mindig ugyanazt reggelizi/ebédeli/vacsorázza és csak egyszer kell kiszámolni mindent, ha pedig az vagy, aki a hűtő előtt ácsorog fél órát mire kitalálja mit akar enni, akkor ez több időt fog igénybevenni. De kitartás! Egy-két hét alatt megszokja mindenki, még az ilyen extrém hülyék is, mint én! :D

  Ha pedig valakinek kérdése van ezzel kapcsolatban, akkor ne habozzon feltenni a bonsensofficial@gmail.com -on. Nem harapok!

fogyás kalóriadeficit energiaegyensúly

  Szobai mérleg..

  Ő nem az ellenség! Hanem a legjobb barátunk, mert nem hazudik. A legjobb, ha minden nap lemérjük magunkat és hetente átlagoljuk a FELÍRT súlyunkat. Úgy átlagoljunk, hogy a héten mért legnagyobb és legkisebb súlyunkat vegyük ki a játékból és a maradék 5-nek az átlag fogja megmutatni a könyörtelen igazságot. Erre is applikációt használok, hogy ne kelljen annyit körmölni, de a papír – ceruza kombó is működik! ;) Én minden vasárnap "tartok" extra mérést is, ami azt jelenti, hogy megnézem hogyan változtak a körmérétetim (derekam, karom, stb.) és ezt egy táblázatban vezetem.

  Miért kell igazából megmérni magad?

  Mert ez lesz a visszaigazolás a heti kalóriabeviteled beállításához. Ha véget ért az első hét és követted az instrukciókat, akkor levonhatod a konzekvenciát. Amennyiben a célod fogyás, és az átlagolt súlyod fogyást mutat az előző héthez képest, akkor megérkeztél. Ha nem változott, akkor csökkentsd a kalóriádat mondjuk 250-nel és csinálj végig még egy hetet és amennyiben ezután elkezd csökkenni a súlyod, már jó úton vagy, ha pedig még mindig nem vagy elégedett, akkor viheted lentebb a kalóriáidat. Ugye, hogy nem bonyolult?!

  Viszont, ezek az információk, csak ahhoz elegek, hogy elkezdjünk fogyni, de aki letölti az kalóriaszámláló applikációt biztos figyelmes lesz három dologra. Ez a korábban már említett "Szent Háromság", a fehérje, szénhidrát és zsír.

fogyás kalóriadeficit energiaegyensúly  Mivel ismét elég hosszúra nyúlt a mondókám, ezért ez már csak a következő részbe fog beleférni, de ígérem sietek vele, hogy minnél hamarabb a lehető legjobb eredményeket érjétek el!

  Remélem a következő pár napban megjön a tabletem is, amin tudok normálisan videót szerkezteni és akkor fogok videókat is gyártani arról, hogy miket eszek, hogyan kell elkészíteni őket és még mindenféle érdekes dologról is lesz szó!

  Maradjatok velem!

  Bonsens

  Facebook csoport: Bonsens's Official

  Instagram: @bonsensofficial

  Várunk mindenkit, sok-sok szeretettel! :)

0 Tovább

blogavatar

Érezd jól magad. Légy önmagad és csinaláld azt, amit szeretsz csinálni. Én is ezt teszem. Írok, edzek, jókat főzök és megpróbálom mosolyogva venni az akadályokat, amiket az élet elém gördít. Ha egy pozitív, életcentrikus kikapcsolódásra vágysz a hétköznapok szürkeségében, akkor itt a helyed! :)

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek